Riigikaitselaager “Reibas Rästik 88”

Esmaspäeva, 11. oktoobri hommikul kogunes neliteist Luunja Keskkooli 10.-12. klasside õpilast lasteaia ette, et minna nädal aega kestvasse riigikaitselaagrisse. Üks tütarlastest osales laagris juba teist aastat järjest. Moodsale ajale vastavalt tuli kõigil laagrist osa võtta soovijatel näidata ette kas vaktsineerimistunnistus, läbipõdemist tõendav dokument või äsjase kiirtesti tulemus. Formaalsused ühelpool, võisid noored asuda bussiga teele Võrus-asuvasse Kuperjanovi jalaväepataljoni.

Seal moodustati Luunja Keskkooli õpilastest koos Antsla Gümnaasiumi noortega laagri õpperühm „Foxtrot“, mille rühmaülemaks oli määratud Luunja Keskkooli riigikaitseõpetaja leitnant Tanel Pedaru. Seejärel said õpilased endale kogu laagriks vajaliku varustuse ja riietuse ning tuli hakata iseseisvalt nuputama, kuidas see kõik selga ja seljakotti sobitub. Sõdurilõuna möödus juba väeosa sööklas vastavalt kohalikele kommetele ning esmaspäeva õhtul said noored ka esimest korda harjutada rivivõtteid.

Teisipäeva hommikune äratus oli paljudele raske, sest mitte kõik pole harjunud kell 06:00 tõusma, kiiresti riietuma ja hommikujooksu ning võimlemisega tegelema. Peale hommiksööki järgnes esimene teooriatund, kus Päästeameti esindajad rääkisid oma tegemistest. Ennelõunat said õpilased panna end proovile Kaitseväe üldfüüsilise testi läbimisega. Sellele järgnesid sellised põnevad tunniteemad nagu NATO, meditsiin ja õhtu eel kateloki ja priimuse kasutamise koolitus. Teisipäeva õhtul tuli õpilastel uni juba hõlpsamini kell 22:00 peale, mis ongi Kaitseväes tavapärane öörahu algus.

Kolmapäeval jagas ltn Pedaru õpilastele oma Kaitseliidu-alaseid teadmisi, misjärel Kaitseressursside Ameti esindaja rääkis sellest, mis asi on kaitseväeteenistus ja kuidas see noori (eriti noormehi) puudutab. Pärastlõunal tegid õpilased ise grupitöödena ettekandeid tänapäeva relvakonfliktide kohta ja koos rühmaülemaga võeti läbi ka Eesti Kaitseväe struktuuri ja ülesannete tund. Õhtu veedeti meeldivalt ajaloo videoloengute tähe all.

Neljapäeval ootas õpperühma „Foxtrot“ ees väljasõit Valka, kus külastati Valga militaarmuuseumi ning peeti maha ka mitu laserrelvadega lahingut. Paljud õpilased pidasid seda kogu laagri üheks põnevaimaks osaks. Et paremini lõimida riigikaitseõpetust ühiskonna- ja kodanikuõpetuse tundidega, otsustas ltn Pedaru anda noortele esmakordse võimaluse osaleda ka kohalike omavalitsuste valimisel. Selleks külastati ühiselt Võrus asuvat valimisjaoskonda ja paljud õpilased kasutasid oma õigust eelhääletada maakonnakeskuses. Sellele järgnes meeleolukas tagasisõit veoauto kastides väeossa. Õhtusöögi eel käsitleti keskkonnakaitse ja topograafia teemasid ning veel päris pimedas harjutati ka telkide püstitamist, et see metsalaagris libedamalt läheks.

Reedene päev oli täis erinevaid põnevaid tegevusi. Hommikul rääkis õpilastele väga inspireerivalt oma Afganistani-missiooni kogemusest kapten Saavaste. Selle järel külastasid noored kaitseväe relvastuse näitust ja said neid ka oma käes hoida ja katsuda. Lõunasöögi eel oli suurem grupikohtumine Politsei- ja Piirivalveameti 8 esindajaga, kes rääkisid oma tööst ning näitasid oma varustust. Pärastlõunal proovisid noored pakkida kõik metsalaagriks vajaliku oma seljakottidesse ning nendega ka väikse tiiru ümber kasarmute teha, et kõik ikka ilusti seljas istuks. Rühmaülem Pedaru viis noorte vahel läbi ka tulise debati teemal „Tüdrukud ajateenistusse – poolt või vastu?“.

Laupäeva hommikul varakult asuti teele Võrust u 5 km Valga poole jäävale metsalaagri alale nimega „Tsiatsungõlmaa“, kus möödus väga tihe õppepäev. Iga 30 minuti tagant tuli vahetada õppepaika. Teemad ja oskused, mida omandati: tulekahju kustutamine, meeskonnakoolitus, moondamine, laskeharjutus, laagri püstitamine, airsoft, liikumisviisid jpm. Kogu laupäeva oli ilm väga ilus, aga õhtu eel läks taevas kurjakuulutavalt pilve. Kella 20 ajal hakkas tugevasti sadama, mistõttu otsustasid paljud noored varakult oma magamiskottidesse tõmbuda, et valmistuda öisteks patrullideks ja ahjuvalveteks (kõik telgid olid köetavad ja igal hetkel pidi üks noortest vahetustega üleval olema).

Pühapäeva hommikul pakiti kiiruga metsalaager kokku, et õpilased saaksid rakendada oma topograafia-alaseid teadmisi väeossa tagasi orienteerumisel. Sellega tulid kõik kenasti toime ja Kuperjanovi pataljonis võis alata vastupidine protsess esmaspäevale – lahkuformeerimine. Iga õpilane sai endale ka riigikaitseõpetuse rinnamärgi, nimesildi ja käiseembleemi. Nii mõnelgi oli kurb meel lahkuda ja arvati, et laager võinuks kauemgi kesta.

Kahjuks on suure tõenäosusega „Reibas Rästik 88“ viimane omataoline 7-päevane riigikaitselaager, kus oli ühendatud nii teooria- kui ka metsalaagri praktiline osa. Kaitseministeerium õppeaine tellijana on otsustanud muuta laagrite läbiviimise korda ja andnud selle ülesande Kaitseliidule. Luunja Keskkoolil on 2021-22. õppeaasta riigikaitseõpetus läbitud ja kindlasti on järgmiseks õppeaastaks juba selgunud, kuidas saame riigikaitseõpetuse andmisega säravsilmsetele Luunja noortele jätkata.

Riigikaitseõpetaja leitnant Tanel Pedaru, 20.10.2021